اقامت دایم روسیه

اگر همواره قصد نقل‌مکان به روسیه را در سر داشتید، اکنون زمان اخذ اقامت دائم این کشور فرا رسیده است. با وجود بوروکراسی آشکار موجود در این کشور، بسیاری از متقاضیان خارجی که تمایل به زندگی در روسیه را داشته‌اند، سراغ جای دیگری برای اقامت رفته‌اند. حالا، همه‌چیز در حال تغییر است.

اعلام برنامه توسط دولت

طرح پیشنهادی جدیدی که از سوی وزیر اقتصاد روسیه مطرح شده است، به افراد غیرروس اجازه می‌دهد تا با خرید املاک و مستغلات در این کشور اقامت دائم روسیه را کسب نمایند. طبق گزارش روزنامه «ایزوستیا»، این لایحة پیشنهادی طوری برنامه‌ریزی شده است که اقتصاد روسیه را با جذب سرمایه‌گذارانی از سرتاسر دنیا ارتقاء داده و تا ماه جولای ۲۰۲۱ تصویب و اجرایی شود.

استیصال و سردرگمی طولانی‌مدت افراد خارجی در روسیه که باید به طور منظم کشور را ترک می‌کردند تا با ویزای جدید مجدداً وارد شوند، اکنون با اخذ اقامت دائم روسیه به پایان خواهد رسید. این قانون جدید می‌تواند کارآیی فرآیند حل مشکل افراد خارجی را به طور معناداری بهبود ببخشد.

اقامت دایم روسیه

            طبق اظهارنظری از سوی تیم مطبوعاتی وزارت اقتصاد روسیه، هدف این قانون جدید “برانگیختن” سرمایه‌گذاری در کشور و “تسهیل” دسترسی افراد خارجی به کشور است.

وزارت اقتصاد اعلام کرد: «درباره این مورد، وزیر اقتصاد یک پیش‌نویس از این قانون را به منظور تصویب آماده کرده و توسعه داده است، تا افراد خارجی بتوانند با سرمایه‌گذاری در روسیه اقامت دائم این کشور را اخذ کرده و بدین وسیله باعث رشد اقتصادی شوند.»

شرایط مورد نیاز

با این حال، هنوز شرایط و ضوابط این برنامه مشخص نیست، و روابط عمومی وزارتخانه اقتصاد به روزنامه ایزوستیا گفته است که این شرایط را دولت معین خواهد کرد. ایوان یوشکوف، کارشناس امور مالی از دانشگاه مسکو، گمانه‌زنی کرده است که حداقل سرمایه برای پذیرش در این برنامه اقامتی بسته به منطقه سرمایه‌گذاری در کشور می‌تواند متفاوت باشد.

کسب اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای دیگر اروپایی امری معمول شده است. برای مثال، در اسپانیا، با خرید ملک به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار یورو می‌توان برای خود و خانواده اقامت این کشور را اخذ نمود. در سایر کشورها، مانند قبرس، با سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات به صورت مستقیم پاسپورت این کشور را می‌توان به دست آورد.

سیاست آزادسازی روسیه

این سیاست لیبرالی بخشی از گرایش‌های جدید دولت روسیه می‌باشد. در سال‌های اخیر، این کشور فرآیند اخذ ویزا را تسهیل نموده و برای شهروندان برخی از کشورها ویزای الکترونیکی صادر می‌کند.  اخیراً با امضای یک قانون به دست ولادیمیر پوتین-رییس‌جمهور روسیه- که به خارجی‌ها اجازه می‌دهد بدون چشم‌پوشی از ملیت اصلی خود شهروندی روسیه را به دست بیاورند، این سیاست تسهیل‌گری حتی به اخذ شهروندی روسیه نیز گسترش پیدا کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =