اخذ پاسپورت دوم

اخذ پاسپورت دوم

اخذ پاسپورت دوم از طریق سرمایه‌گذاری

در بسیاری از کشورها می‌توان با داشتن سرمایه و پول کافی اقدام به درخواست اخذ پاسپورت دوم کرد. گزارشات حاکی از آن است که حداقل ۲۴ کشور حاضر به ارائه حق شهروندی به افرادی می‌باشد که تمایل به سرمایه‌گذاری در این کشورها را دارند. برنامه‌های سرمایه‌گذاری (CIP) در این کشورها به شکل‌های مختلفی نظیر اقامت از طریق خرید ملک، سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارها، خرید سهام و … می‌باشد.

ارائه شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری به یک صنعت پررونق تبدیل شده است. به طور کلی برنامه‌های سرمایه‌گذاری شهروندهای کشورهایی را جذب می‌کند که گذرنامه آنها محدودیت‌هایی برای مسافرت به سایر کشورها را دارند؛ مانند چین، روسیه و کشورهای خاورمیانه. بیشتر افرادی که این نوع سرمایه‌گذاری‌ها را انجام می‌دهند، کارآفرینان با دارایی بین ۲ تا ۱۵ میلیون دلار هستند.

نحوه اجرای برنامه‌های CIP

معمولا برای اخذ پاسپورت دوم، متقاضیان قبل از تأیید اقامت یا تابعیت، از لحاظ مالی و کیفری مورد ارزیابی کامل قرار می‌گیرند، تا از قانونی بودن پول به دست آمده اطمینان حاصل شود.

اخذ پاسپورت دوم

یکی از دشوارترین برنامه‌های CIP، متعلق به ایالات‌متحده می‌باشد. متقاضیان قبل از واجد شرایط بودن برای درخواست تابعیت، ملزم به اقامت پنج‌ساله می‌باشند، که تضمین شده نیست. با این وجود تمام ملیت‌ها واجد شرایط درخواست در این برنامه هستند.

کشورهای ارائه‌دهنده پاسپورت دوم

برنامه‌های سرمایه‌گذاری از صد هزار دلار در جزیره دومینیکا تا حداقل ۲٫۱۵ میلیون دلار در قبرس متفاوت است؛ اما بهترین پاسپورت‌ها گرانترین آنها هستند. قبرس به دلایل مختلف، از جمله گرانترین‌ها می‌باشد. یک دلیل این است که، فردی که می‌خواهد حق زندگی در اروپا را کسب کند باید از ارزش و توانایی مالی بالایی برخوردار باشد. به‌علاوه، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات در قبرس رایج است و سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند که بازار املاک و مستغلات قبرس قیمت مناسبی دارد و سرمایه‌گذاری در آنجا بازده خوبی خواهد داشت.

در ادامه بخوانید:

دولت تایلند نیز به شهروندان متمول خارجی، ویزای اقامتی می‌فروشد و به آن‌ها اجازه می‌دهد با پرداخت هزینه‌ای حدود ۳ هزار دلار در سال امکان اقامت در تایلند را دریافت کنند. در تایلند بسته‌های مهاجرتی دیگری هم ارائه می‌شود که این بسته‌ها شامل قرارداد ۱۵ هزار دلاری برای ۵ سال اقامت بدون هزینه سالیانه و بسته‌ی ۱۰ ساله با حق عضویت ۳۰ هزار دلاری می‌باشد.

لتونی یکی از همسایگان روسیه نیز برای ارائه اقامت خود، شرط سرمایه‌گذاری حداقل ۲۸۶ هزار یورویی به مدت پنج سال در یکی از موسسات اعتباری خود را گذاشته است.

یکی دیگر از پاسپورت‌های محبوب، پاسپورت پرتغال می‌باشد. برنامه­ ویزای طلایی در پرتغال، ویزای اقامت دو ساله و دسترسی سریع به شهروندی را فراهم خواهد آورد.

از لحاظ هزینه‌ای کشورهایی مانند دومینیکا، در کارائیب، ارزان‌تر هستند؛ در این کشورها تنها نیاز به کمک حدوداً صد هزار دلاری به صندوق توسعه ملی می‌باشد.

گرانادا نیز یکی دیگر از جزیره‌های حوزه کارائیب می‌باشد که در این کشور نیز با دو روش سرمایه‌گذاری می‌توان اقدام به اخذ پاسپورت دوم نمود. روش اول پرداخت ۲۰۰ هزار دلار به صندوق اصلاحات ملی گرانادا و روش دوم سرمایه‌گذاری حداقل ۳۵۰ هزار دلاری برای خرید ملک است.

اهمیت پاسپورت دوم برای مسافران تجاری

یک مسافر تجاری که گذرنامه‌ای با محدودین سفر بدون ویزا دارد، زمان کافی برای تأیید ویزاهای گران قیمت را ندارد. اما ممکن است خرید ۵۶۰ هزار دلار اوراق قرضه دولتی در بلغارستان برای وی سرمایه‌گذاری ارزشمندی به نظر برسد؛ این سرمایه‌گذاری امکان سفر به ۱۷۰ کشور بدون محدودیت را برای وی به ارمغان می‌آورد. مسافران تجاری باید این امکان را داشته باشند که بسیار منعطف بوده و با ارسال تقاضای دریافت ویزا به کشورهای مقصد خود محدود نشوند. مثلاً، بدون سهولت در مسافرت، یک شهروند چینی که باید برای ادامه کار به پاریس و لندن سفر کند، ابتدا باید به سفارت فرانسه برود و درخواست ویزا کند، سپس به سفارت انگلیس مراجعه کند تا همین کار را انجام دهد.

مزایای جانبی اخذ پاسپورت دوم

اخذ پاسپورت دوم لزوماً مربوط به دارندگان پاسپورت‌های محدود نمی‌باشد و دارندگان پاسپورت‌های قدرتمند نیز می‌توانند از مزایای پاسپورت دوم استفاده کنند؛ برای مثال، دارندگان گذرنامه‌های ایالات‌متحده، اگر در حال سفر به یک کشور با شرایط ناپایدار سیاسی باشند، یا مایل به ادامه زندگی یا کار در اروپا باشند، اخذ پاسپورت دوم برایشان مفید فایده خواهد بود.

شهروندان آمریکا می‌توانند گذرنامه های چندگانه داشته باشند، اما اگر می‌خواهند از پرداخت مالیات مضاعف، برای کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند جلوگیری کنند، باید از شهروندی خود صرف‌نظر کنند. اخذ پاسپورت دوم به این شهروندان این امکان را می‌دهد تا از شهروندی خود صرف‌نظر کرده و مجبور به پرداخت مالیات نباشند.

این نوع سرمایه‌گذاری را می‌توان به عنوان یک برنامه پشتیبانی در صورت تحریم، جنگ یا بلایای طبیعی نیز در نظر گرفت. بسیاری از افراد ثروتمند و معتقد به سرمایه‌گذاری داشتن پاسپورت دوم را یک نوع بیمه‌نامه در نظر می‌گیرند.

افراد بسیاری هستند که به اتومیبل، ویلا، حساب بانکی پر پول و … به عنوان نماد وضعیت زندگی خود می‌نگرند، برخی از این افراد پاسپورت‌ها را نیز جزو این نمادها در نظر گرفته و تمایل به اخذ پاسپورت دوم را دارند. سرمایه‌گذاری در راستای کسب شهروندی دوم نشانگر این موضوع می‌باشد که فرد در سطح بالایی قرار دارد. اخذ پاسپورت دوم مانند خرید یک ماشین گران‌قیمت، با هدف رفع نیاز و افزایش رفاه انجام می‌گیرد، اما نشانگر وضعیت مالی مالک آن نیز می‌باشد.

هزینه دریافت پاسپورت دوم

از حمایت‌های مهم ارائه پاسپوت دوم، می‌توان به حمایت اقتصادی از کشورهایی که نیازمند جذب سرمایه می‌باشند، و ایجاد دارایی‌های شخصی برای سرمایه گذاران اشاره کرد. اما دریافت این پاسپورت ها به راحتی امکان‌پذیر نیست.

کیت هوپر، تحلیلگر سیاسی برنامه بین‌المللی مؤسسه سیاست‌های مربوط به مهاجرت، واقع در واشنگتن‌دی‌سی، می‌گوید پذیرش این برنامه‌های مختلف ملزم به تعهد دولت برای ردیابی منابع درآمد می‌باشد. همچنین اضافه کرده است که، روند دقیق این ردیابی‌ها به افشای عمومی نرسیده است و گزارش­‌های بیشماری حاکی از نگرانی افراد در مورد چگونگی مؤثر بودن این روند در ارزیابی افراد و ریشه کن کردن پول کثیف دریافت شده است. با گذشت سال‌ها، موارد معدودی رخ داده است که به افراد بدون ارزیابی مناسب تابعیت اعطا شده است. او می‌گوید مسئله‌ی دیگر این است که، CIPها قیمت مشخصی را برای دریافت حق اقامت تعیین می‌کنند. برای مثال، فروش شهروندی اتحادیه اروپا باعث شد كه اتحادیه اروپا هنگام معرفی CIPکشور مالت، مخالفت خود را با آن اعلام کند و تنها زمانی از موضع خود پایین آمد كه با اضافه‌شدن تعدادی از شرایط به CIP برای اعطای تابعیت موافقت شد.

نتیجه‌گیری

به تمام افرادی که با پاسپورت فعلی خود مشکل داشته و دچار محدودیت شده‌اند، پیشنهاد می‌شود که اقدام به دریافت پاسپورت دوم از طریق سرمایه‌گذاری نمایند. این افراد می‌توانند با در نظرگرفتن شرایط خود بهترین برنامه سرمایه‌گذاری برای دریافت پاسپورت دوم خود را انتخاب نمایند.