اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال

اقامت سرمایه گذاری پرتغال با رشد اقتصادی بالا در این کشور که آن را به الگویی بین کشورهای اتحادیه اروپا تبدیل کرده، بسیار محبوب شده است. تولید ناخالص ملی این کشور از سال 2012 تا اکنون رشد قابل ملاحظه‌ای را شاهد بوده است. میانگین حقوق ماهیانه در سال 2020 برای هر نفر در کشور پرتغال 910 یورو بوده و حداقل دستمزد قانونی 635 یورو می‌باشد. بر طبق گزارش سالیانه سازمان اقتصاد جهانی در سال 2019 پرتغال در رتبه 34 اقتصادهای برتر دنیا جای گرفته است که در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا جایگاه مناسبی می‌باشد.

طی سالیان اخیر بسیاری از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خارجی، مخصوصاً از قاره آسیا برای برنامه اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری اقدام نموده و اقامت سرمایه گذاری پرتغال را به دست آورده‌اند.

شرایط اقامت سرمایه گذاری پرتغال

برای اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری یا بدون سرمایه گذاری، شرایط اولیه‌ای را باید دارا باشید. داشتن پاسپورت معتبر، عدم سوءپیشینه در کشور محل زندگی و رسیدن به سن قانونی از شرایط کلی اقامت در پرتغال به حساب می‌آیند. باید توجه داشت که بسته به نوع روش کسب اقامت در پرتغال، شرایط و مدارک ارائه‌شده متفاوت می‌باشد که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم. بر اساس قانونی که در سال 2013 در مورد شرایط اقامت سرمایه گذاری پرتغال به تصویب پارلمان پرتغال رسید، با سرمایه‌گذاری افراد خارجی در این کشور می‌توان اقامت دائم پرتغال را کسب نمود. چند گزینه برای اخذ اقامت پرتغال با سرمایه گذاری پیش پای متقاضی است که در ادامه به طور کامل شرح خواهیم داد.

اگر  علاقه مند به اخذ اقامت سرمایه گذاری هستید پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

روش‌های اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

برنامه‌های اقامت سرمایه گذاری پرتغال و اقامت بدون صرف سرمایه مانند هر کشور دیگری متفاوت است و راه های مختلفی دارد. در بین گزینه‌های موجود، روش اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری سریع‌ترین و ممکن‌ترین مسیر برای رسیدن به اقامت دائم پرتغال برای افراد خارجی خواهد بود. انواع روش‌های اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری موارد زیر را شامل می‌شود:

 1. اقامت پرتغال با خرید ملک
 2. اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی
 3. اقامت پرتغال از طریق ثبت شرکت

اقامت سرمایه گذاری پرتغال با خرید ملک

با خرید یک ملک در کشور پرتغال، می‌توان سریعاً برای اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری درخواست ارائه کرد. در حال حاضر با اقبال سرمایه‌گذاران خارجی به خرید املاک و مستغلات در این کشور، این بازار رونق و سودآوری مناسبی پیدا کرده است. در ابتدا و پس از خرید ملک، ویزای اقامتی یک ساله به خریدار داده خواهد شد؛ و در صورت حفظ این ملک توسط سرمایه‌گذار پس از یک سال در دو نوبت ویزاهای دو ساله اقامتی به او تعلق می‌گیرد. پس از 5 سال حفظ سرمایه در کشور پرتغال، سرمایه‌گذار می‌تواند ویزای دائم پرتغال را کسب نموده و به فاصله 1 تا 2 سال بعد از آن شهروند این کشور شده و پاسپورت پرتغال را اخذ نماید.

سرمایه‌گذار در اقامت سرمایه گذاری پرتغال این اختیار را خواهد داشت تا ملک خود را حین تملک خود بر آن اجاره داده و از آن سودآوری کند. در مدت زمانی که ملک به سرمایه‌گذار تعلق دارد، او می‌تواند با حضوری حداقل 7 روز در سال و پس از 5 سال به اقامت دائم پرتغال برسد. سه گزینه برای خرید ملک با تفاوت قیمت و شرایط در اختیار سرمایه‌گذار وجود دارد که با خرید یکی از آنها اقامت پرتغال با سرمایه گذاری را می‌تواند اخذ نماید:

 • متقاضی اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری می‌تواند یک ملک را با ارزش حداقل 500 هزار یورو یا بیشتر خریداری نماید. در این گزینه اهمیتی ندارد ملک خریداری شده کجای کشور پرتغال و در چه شهری قرار دارد.
 • متقاضی می‌تواند یک ملک را با ارزش حداقل 350 هزار یورو یا بیشتر خریداری کرده، به شرط آنکه از ساخت این ملک بیش از 30 سال گذشته باشد و یا در حومه شهر قرار گرفته باشد.
 • متقاضی اقامت سرمایه گذاری پرتغال می‌تواند هر دو گزینه بالا را در مناطق کم‌جمعیت کشور پرتغال انتخاب کند و 20 درصد از هزینه‌های خود بکاهد. بدین صورت برای گزینه اول فقط 400 هزار یورو و برای گزینه دوم 280 هزار یورو پرداخت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که سرمایه‌گذار می‌تواند پس از 5 سال بعد از خرید ملک، آن را به فروش رسانده و سرمایه خود را کامل پس بگیرد. این عمل وی تأثیر منفی بر روند اخذ پاسپورت و شهروندی پرتغال نخواهد گذاشت. برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک مزایای چشمگیری دارد که اینجا به آنها اشاره‌ای خواهیم کرد:

 • امکان زندگی و اجازه کار در کشور پرتغال در طول دوران اقامت موقت
 • سپری کردن اجباری تنها 7 روز در سال طی مدت اقامت 5 ساله
 • کوتاه بودن فرآیند اخذ اقامت (حدوداً 6 ماه پس از خرید ملک)
 • مالیات بسیار اندک برای خرید ملک
 • اخذ اقامت دائم پس از 5 سال و اخذ شهروندی پس از تا 7 سال
 • شمول همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی اصلی در پرونده اقامتی
 • سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • اجازه تحصیل رایگان برای فرزندان سرمایه‌گذار
 • عدم نیاز به مدرک زبان و مدرک تحصیلی

اگر  علاقه مند به اخذ اقامت سرمایه گذاری هستید پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت سرمایه گذاری پرتغال از طریق تمکن مالی

در لیست روش های اقامت سرمایه گذاری پرتغال، این برنامه که با عنوان‌های اقامت بازنشستگی و خودحمایتی نیز شناخته می‌شود، به افراد خارجی که درآمد مکفی در کشور زادگاه خود دارند اجازه می‌دهد با ارائه مدارک معتبر اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری را به دست آورند. اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی زیرشاخه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد، با این‌که هیچ سرمایه قابل ملاحظه‌ای در ابتدای امر برای کسب اقامت لازم نیست.

برای اقدام این برنامه متقاضی تنها می‌بایست ثابت کند که هزینه زندگی و امرار معاش خود و خانواده‌اش را می‌تواند بدون کار کردن در کشور پرتغال تأمین نماید. مقدار درآمدی که فرد درخواست‌کننده باید نشان دهد، 9000 یورو درآمد سالیانه است. این مقدار برای همسر وی 4500 یورو و برای هر فرزند زیر 21 سال برابر با 3000 یورو خواهد بود. بدیهی است صرف نشان دادن این درآمد سالیانه اخذ اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی حتمی نبوده و بستگی به نظر مسئولان بررسی پرونده در اداره مهاجرت پرتغال خواهد داشت. لازم به ذکر است که با این که نام این برنامه اقامت بازنشستگی می‌باشد، متقاضیان آن برای اخذ اقامت هیچ‌گونه محدودیت سنی نخواهند داشت.

فرآیند انجام این برنامه بدین صورت است که متقاضی اقامت سرمایه گذاری پرتغال ابتدا باید یک حساب بانکی در کشور پرتغال افتتاح نموده و برای اسکان خود یک خانه اجاره کرده یا بخرد. سپس، با ارائه مدارک به سفارت پرتغال در کشور متبوع خود منتظر پاسخ بماند. در صورت پذیرش درخواست اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری، ابتدا برای او یک ویزای 4 ماهه دو بار ورود صادر می‌گردد تا در این بازه وارد کشور پرتغال شده و کارت اقامت یک‌ساله خود را دریافت نماید. سپس، این ویزا در صورت ضوابط تعیین شده پس از یک سال، برای دو دوره دوساله دیگر تمدید خواهد شد. در انتها نیز پس از سال پنجم اقامت دائم پرتغال برای متقاضی و خانواده‌اش در دسترس خواهد بود.

نکته مهم: جهت هر بار تمدید ویزا، متقاضی و خانواده وی نباید در طول یک سال 6 ماه به طور مداوم و 8 ماه غیر‌متوالی از کشور پرتغال خارج شوند. بدیهی است در صورت رعایت نکردن مورد فوق، اقامت آنها تمدید نخواهد شد. مدارک لازم برای برنامه اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی موارد زیر را شامل می‌شود:

 • پاسپورت معتبر؛ با اعتبار حداقل 2 سال
 • دو قطعه عکس استاندارد
 • نامه شرح دلایل برای اقامت در پرتغال
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه مدارک مالی؛ اعم از موجودی حساب یا حساب‌های متقاضی اصلی، پرینت گردش حساب، فیش حقوق بازنشستگی (در صورت بازنشسته بودن متقاضی)، اسناد ملکی و اجاره‌نامه آنها، برگه‌های سهام و اوراق بهادار و هرگونه مدرکی که درآمد سالیانه متقاضی اصلی را اثبات نماید.
 • مدارک لازم برای اثبات افتتاح حساب در کشور پرتغال و اجاره یا خرید ملک برای سکونت متقاضی و همراهانش
 • بیمه‌نامه معتبر

از مزایای اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال از طریق تمکن مالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان کوتاه صدور ویزا (بین 30 تا 60 روز)
 • عدم نیاز به بلوکه کردن سرمایه در بانک
 • برخورداری از حقوق کامل شهروندی در کشور پرتغال
 • حق تحصیل فرزندان
 • برخورداری از بیمه
 • سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • اخذ اقامت دائم پس از 5 سال و دریافت پاسپورت پس از 6 تا 7 سال

اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

اقامت پرتغال از طریق ثبت شرکت

برنامه اقامت پرتغال از طریق ثبت شرکت که با عنوان‌های برنامه کارآفرینی یا ویزای D2 نیز نامیده می‌شود، تحت برنامه‌ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری قرار می‌گیرد. این برنامه اقامتی به افراد خارج از اتحادیه اروپا و حوزه شینگن اجازه می‌دهد تا در صورت تأسیس یک کسب‌وکار شخصی اقامت سرمایه گذاری پرتغال را به دست آورند.

برای اخذ اقامت در پرتغال از این روش لزوماً نیازی به راه‌اندازی یک کسب‌وکار بزرگ با استخدام ده‌ها کارمند نمی‌باشد. تمام کاری را که باید انجام دهید این است که به دولت پرتغال به طور مستدل نشان دهید یک برنامه منطقی و مشخص برای اجرا در خاک این کشور خواهید داشت، مهم نیست بیزینس ارائه شده از طرف شما کوچک باشد یا متوسط و یا بزرگ؛ و نیز این کسب‌وکار در چه زمینه‌ای باشد. به طور خلاصه، مواردی را که باید به دولت پرتغال نشان داده و آنها را ثابت کنید از قرار زیر است:

 • مدارکی دال بر قابل انجام بودن کسب‌وکار پیشنهادی از طرف شما
 • ارائه یک طرح تجاری مطمئن و یکپارچه
 • اثبات مفید فایده بودن برای جامعه در پرتغال
 • نامه‌ای مبنی بر دلایل منطقی انتخاب کشور پرتغال برای تأسیس کسب‌وکار و کارآفرینی

توجه شود که بیزینس مورد نظر در اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری باید به یکی از صورت‌های قانونی در کشور پرتغال ثبت شود. رایج‌ترین و پرتقاضاترین نوع شرکت برای ثبت در پرتغال «شرکت با مسئولیت محدود» است. بر اساس قانون، در این نوع شرکت دو نفر سهامدار لازم و است سرمایه اولیه نیز باید حداقل 5000 یورو باشد.

در صورت پذیرش درخواست متقاضی اقامت سرمایه گذاری پرتغال از سوی دولت پرتغال، ابتدا برای او و خانواده‌اش ویزای D2 که 4 ماه اعتبار دارد صادر می‌گردد. در این بازه زمانی متقاضی باید مراحل اقدام برای تأسیس شرکت خود را انجام دهد تا اقامت پرتغال با سرمایه گذاری با اعتبار یک سال به خود و خانواده‌اش تعلق بگیرد. این اقامت تا 5 سال قابل تمدید بوده تا در نهایت به اقامت دائم پرتغال منتهی شود. اقامت پرتقال از طریق ثبت شرکت مزایایی را داراست:

 • دسترسی به جامعه پویای تجاری پرتغال برای پیشرفت بیشتر
 • برخورداری از حمایت‌های دولتی
 • امکان استفاده از تسهیلات بانکی و امکان واردات و صادرات
 • امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان
 • امنیت شغلی و اجتماعی
 • سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • اخذ اقامت دائم و در نهایت پاسپورت پرتغال

مجموعه اندویزا با وکلای مجرب خود همواره بهترین مشاور برای بهترین نتیجه در راستای اهداف سرمایه‌گذاران ایرانی بوده است. این مجموعه کوشیده است تا با انتخاب مطمئن‌ترین و سریع‌ترین روش، متقاضیان اخذ اقامت و تابعیت کشورهای اروپایی را به اهداف‌شان برساند. انجام فرآیند اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری، از مشاوره تا تحویل کارت اقامت به متقاضی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن تخصص ما می‌باشد. برای استفاده از راهنمایی‌های لازم، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اقامت پرتغال بدون سرمایه‌گذاری

علاوه بر مطالب فوق‌الذکر در مورد اقامت سرمایه گذاری پرتغال، مسیرهای دیگری نیز برای اخذ اقامت دائم پرتقال وجود دارند که احتیاجی به داشتن سرمایه از سوی متقاضی نخواهد داشت. اقدام برای اخذ اقامت پرتقال بدون سرمایه‌گذاری، وضعیت و شرایط خاصی را می‌طلبد که برای بسیاری به سادگی و در مدت زمان کم مهیا نیست. مانند دیگر کشورها و قوانین مهاجرپذیری آنها، کشور پرتغال نیز شرایط و ضوابطی را جهت دریافت اقامت موقت و دائم برای افرادی که قادر به سرمایه‌گذاری نمی‌باشند، پیشنهاد داده است. به طور حتم پیمودن این مسیرها زمان‌بر و گاهی استثنایی برای متقاضیان خواهد بود. اقامت از طریق تحصیل و کار زمان و هزینه خود را می‌طلبد و اقامت به وسیله ازدواج و تولد فرزند نیز برای هر فردی قابل دسترس نمی‌باشد.

پیشنهاد مجموعه «EndVisa» برای رسیدن سریع‌تر و آینده‌ای مطمئن‌تر همچنان اقامت سرمایه گذاری پرتغال است! در ادامه به طور مختصر روش‌هایی را که از طریق آنها بدون سرمایه‌گذاری می‌توان اقامت دائم پرتغال را کسب نمود، توضیح خواهیم داد.

اخذ اقامت در پرتغال از طریق کار

فرآیند اخذ ویزای کار با توجه به مراحل حقوقی و قوانین آن نسبتاً پیچیده و مشکل است. برای اخذ اقامت پرتغال از طریق کار می‌بایست کارفرمایی که در کشور پرتغال به طور قانونی فعالیت دارد، برای متقاضی دعوتنامه‌ای شخصی ارسال نماید. پیش‌شرط پذیرش دعوتنامه از سوی سفارت و صدور ویزای کار به متقاضی منوط به این است که این شغل در داخل کشور پرتغال خواستاری نداشته باشد.

برای اثبات این قضیه یک آگهی استخدام به مدت 3 ماه در کشور پرتغال منتشر شده تا در صورت عدم انتخاب توسط یک تبعه این کشور به متقاضی خارجی اجازه ورود داده شود. بدیهی است که در صورت حضور فرد بومی برای شغل مورد نظر، کارفرما موظف به استخدام وی خواهد بود و متقاضی ویزای کار پرتغال اجازه ورود به خاک این کشور را نخواهد داشت.

اقامت پرتغال از طریق تحصیل

کشور پرتغال با دارا بودن دانشگاه‌های معتبر در تمامی سطوح تحصیلی می‌تواند مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل و در نهایت اخذ اقامت دائم پرتغال باشد. فرآیند اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل بدین صورت است که متقاضی پس از طی دوران تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی‌ ارشد و یا دکتری می‌تواند اجازه کار داشته باشد. معمولاً یافتن شغل برای افرادی که در این کشور تحصیل کرده‌اند ساده‌تر خواهد بود.

پس از گذراندن دوره‌ای معین، متقاضی می‌تواند درخواست اقامت موقت پرتغال را ارائه داده و پس از 5 سال اقامت دائم پرتغال را دریافت نماید. تحصیل در مراکز آموزشی پرتغال برای شهروندان اروپایی رایگان بوده، ولی برای افراد خارجی بسته به مقطع تحصیلی‌شان از 3000 یورو تا 12000 یورو در سال هزینه خواهد داشت. تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال به زبان انگلیسی بوده و داشتن مدرک آیلتس برای ورود به دانشگاه ضروری و لازم می‌باشد.

اخذ اقامت در پرتغال از طریق ازدواج

مانند بسیاری دیگر از کشورها، پرتغال نیز به افراد خارجی که با یک تبعه پرتغالی ازدواج کنند، اقامت پرتغال را خواهد داد. ثبت ازدواج در داخل خاک پرتغال اجباری است، حتی اگر این ازدواج در خارج خاک پرتغال نیز ثبت شده باشد. شرط مهم و ضروری اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج این است که متقاضی اقامت می‌بایست حتماً 3 سال را با همسر پرتغالی خود در خاک این کشور زندگی کند و همچنین زبان پرتغالی را نیز فرا بگیرد.

اقامت پرتغال از طریق تولد فرزند

در کشور پرتغال برخلاف کشورهایی مانند آمریکا و کانادا که فرزند به دنیا آمده تحت قانون خاک لزوماً شهروند آن کشور به حساب می‌آید، تنها فرزند یک زوج پرتغالی می‌تواند شهروند این کشور شود. این قانون که به نام قانون خون شناخته می‌شود، اجازه نخواهد داد تا فرزند زوجی که حتی یکی از آنها شهروند پرتغال نباشد بتواند پاسپورت پرتغال را دریافت نماید.

تابعیت یک کشور اروپایی حوزه شینگن مزایای فراوانی را برای هر فردی که مایل به مهاجرت است در بر خواهد داشت. با اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال یا اقامت بدون سرمایه گذاری 25 کشور اروپایی دیگر نیز در دسترس شما خواهند بود. انتخاب گزینه اقامت پرتغال با سرمایه گذاری، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زمانی، پیشنهاد مجموعه «EndVisa» به متقاضیان اخذ اقامت دائم پرتغال می‌باشد. برای مشاوره و راهنمایی با مشاوران ما تماس بگیرید.