رتبه‌ بندی پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۱

از ابتدای قرن بیست‌ویکم، و از سال‌های ابتدایی دهة ۲۰۰۰ میلادی، به دلیل افزایش مهاجرت از سرتاسر دنیا، این موضوع که اخذ پاسپورت کدام کشور ارزش بالاتری برای فرد مهاجر دارد، اهمیت بیشتری پیدا کرد. چندین مؤسسة مهاجرتی دنیا طی سالیان اخیر بر اساس معیارهایی مشخص، رتبه‌بندی پاسپورت‌های تمامی کشورهای دنیا را آغاز نمودند که دو شرکت معتبر از بین آنها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. ابتدا شرکت هنلی (Henley) از سال ۲۰۰۶ این رتبه‌بندی را اعلام کرد و سپس در سال ۲۰۱۴، شرکت آرتون (Arton) نیز به آن پیوست. تفاوت عمدة این دو رتبه‌بندی، تعداد کشورهایی است که هر کدام از این دو مؤسسه به رسمیت می‌شناسند. شرکت آرتون، ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل را همراه با ۶ منطقة خودمختار از قبیل موناکو و تایوان را تنها به رسمیت شناخته که مجموع آنها ۱۹۹ رتبه خواهد داشت. اما شرکت هنلی تمامی کشورهای موجود در دنیا که ۲۲۷ کشور می‌باشند را مورد بررسی قرار می‌دهد، که ۲۸ کشور بیش از رتبه‌بندی شرکت آرتون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

قوی‌ ترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱ و طی آخرین رتبه‌بندی اعلام شده با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا، پاسپورت کشور ژاپن صدر جدول این رتبه‌بندی را مانند دو سال اخیر کسب نمود. شهروندان این کشور بدون اخذ ویزا می‌توانند به ۱۹۳ کشور سفر کنند. این تعداد در سال گذشته ۱۹۱ مقصد بود. بدین ترتیب، شهروندان ژاپنی می‌توانند نسبت به شهروندان افغانستان که در انتهای این رده‌بندی قرار گرفته است، به ۱۶۷ کشور بیشتر بدون ویزا سفر کنند.

با مشاهده رتبه‌بندی پاسپورت‌های دنیا در چند سال اخیر، و شیوع پاندمی کووید-۱۹ در دو سال اخیر، نه تنها تغییرات ناچیزی در این رتبه‌بندی مشاهده شده است بلکه اکثر کشورهای بالای جدول رده‌بندی به تعداد مقصدهای قابل سفر خود بدون ویزا نیز اضافه نموده‌اند. به طور ضمنی می‌توان این طور نتیجه گرفت که همچنان ارزش پاسپورت یک کشور و سفر آزادانه به نقاط مختلف دنیا یک مزیت غیر قابل انکار برای آن کشور، حتی در دوران محدودیت سفر، به حساب آمده و درخواست برای اخذ پاسپورت این کشورها با شرایط کنونی نیز در حال افزایش است.

رده‌ بندی ۱۰ پاسپورت‌ برتر در سال ۲۰۲۱

همان طور که در قسمت قبل ذکر شد، پاسپورت ژاپن مانند دو سال قبل رتبه اول را در سال ۲۰۲۱ در رده‌بندی پاسپورت‌های دنیا به دست آورد. با این تفاوت که دو کشور دیگر نیز به مقصدهای بدون ویزای پاسپورت آن اضافه شد. سنگاپور نیز همچنان، مانند سال ۲۰۲۰، رتبه دوم خود را حفظ نمود. شهروندان سنگاپور در سال ۲۰۲۱ می توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۹۲ کشور سفر نمایند. این تعداد در سال گذشته ۱۹۰ کشور بود که مانند ژاپن در سال جاری ۲ کشور به آن اضافه شده است.  مانند سال ۲۰۲۰، کشورهای کره جنوبی و آلمان مجدداً رتبه سوم با ارزش‌ترین پاسپورت دنیا را در کنار هم کسب نموده‌اند. این دو کشور نیز مانند ژاپن و سنگاپور تعداد مقصدهای بدون ویزای خود را در سال جاری ۲ کشور افزایش داده و از ۱۸۹ کشور به ۱۹۱ کشور رسانده‌اند.

رتبه چهارم در رده‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا در سال ۲۰۲۱ مشترکاً به ۴ کشور اروپایی رسیده است؛ فنلاند، ایتالیا، اسپانیا و لوکزامبورگ چهار کشوری می‌باشند که شهروندان آنها می‌توانند بدون اخذ ویزا به ۱۹۰ کشور وارد شوند. رتبه پنجم نیز متعلق به دو کشور اروپایی دیگر است؛ اتریش و دانمارک. با پاسپورت این دو کشور می‌توان به ۱۸۹ کشور آزادانه مسافرت کرد.۵ کشور اروپایی دیگر نیز رتبه ششم رده‌بندی سال اخیر را به طور مشترک با سفر به ۱۸۸ کشور بدون ویزا کسب نموده‌اند. این پنج کشور عبارتند از: فرانسه، ایرلند جنوبی، هلند، پرتغال و سوئد.

در رتبه هفتم ۵ کشور از سه قاره را در کنار هم مشاهده خواهیم کرد. بلژیک، سوییس و بریتانیا از قاره اروپا؛ ایالات متحده آمریکا از قاره آمریکا و نیوزیلند از قاره استرالیا. شهروندان این پنج کشور می‌توانند بدون اخذ ویزا به ۱۸۷ کشور سفر کنند. نکته جالب این رتبه، حضور کشورهای آمریکا و بریتانیا است که در سال ۲۰۱۴ به طور مشترک رتبه اول با ارزش‌ترین پاسپورت دنیا را کسب نموده بودند.  رتبه هشتم را دوباره ۴ کشور اروپایی از ان خود کرده‌اند؛ جمهوری چک، یونان، نروژ و مالتا. دارندگان پاسپورت این چهار کشور می‌توانند بدون کسب ویزا به ۱۸۶ کشور در دنیا سفر کنند.

استرالیا و کانادا، دو کشور مهاجرپذیر دنیا که بین شهروندان ایرانی برای مهاجرت نیز محبوب هستند، رتبه نهم را در کنار هم اشغال کرده‌اند. با پاسپورت این دو کشور می توان آزادانه به ۱۸۵ مقصد در دنیا سفر نمود. رتبه دهم، مجدداً، در اختیار ۴ کشور اروپایی قرار دارد؛ مجارستان، لیتوانی، لهستان و اسلوواکی این چهار کشور می‌باشند. دارندگان پاسپورت این کشورهای اروپایی ۱۸۳ کشور را در سرتاسر دنیا می‌توانند بدون ویزا سیاحت نمایند.

کشورهای انتهای رده‌ بندی پاسپورت‌ ها سال ۲۰۲۱

اما مشاهده کنیم در انتهای رده‌بندی پاسپورت‌های دنیا در سال ۲۰۲۱ چه کشورهایی قرار گرفته‌اند. در رتبه ۱۰۳ این رده بندی کره شمالی قرار دارد که با پاسپورت آن تنها می‌توان به ۳۹ مقصد در دنیا بدون ویزا سفر کرد. ۹ کشور پایین کره شمالی در جدول به ترتیب کشورهای زیر می‌باشند:

 •  نپال (۳۸ مقصد)
 •  فلسطین (۳۷ مقصد)
 •  سومالی (۳۴ مقصد)
 •  یمن (۳۳ مقصد)
 •  پاکستان (۳۲ مقصد)
 •  سوریه (۲۹ مقصد)
 •  عراق (۲۸ مقصد)
 •  افغانستان (۲۶ مقصد)

همان طور که ملاحظه می‌گردد، از بین ۹ کشوری که به زیر ۴۰ مقصد بدون ویزا می‌توانند سفر کنند، هفت کشور آسیایی و دو کشور آفریقایی قرار دارند.

رتبه ایران در رده‌ بندی پاسپورت‌ های دنیا در سال ۲۰۲۱

شاید برای ما همچنان این اهمیت داشته باشد که جایگاه پاسپورت ایرانی در سال ۲۰۲۱ کجاست و نسبت به سال گذشته چه تغییری داشته است؟
در رتبه‌بندی با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا در سال ۲۰۲۱، کشور ایران در جایگاه ۱۰۱ و در کنار کشور بنگلادش قرار گرفته و شهروندان کشور ما می‌توانند بدون اخذ ویزا به ۴۱ کشور سفر نمایند. نسبت به سال گذشته، جایگاه ایران یک پله سقوط کرده است، در حالی که در سال ۲۰۲۰ رتبه ایران سه پله صعود را نسبت به سال ۲۰۱۹ تجربه کرده بود.

قوی ترین پاسپورت‌ های قاره آمریکا

همان طور که در بخش قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا توضیح داده شد، از قاره آمریکا در بین ۱۰ رتبه اول رده‌بندی سال ۲۰۲۱، کشورهای آمریکا و کانادا به ترتیب بهترین جایگاه را در بین کشورهای این قاره کسب نموده‌اند. در رده‌های بعدی، از قاره آمریکا می‌توان کشورهای زیر را مشاهده نمود:
• شیلی؛ رتبه ۱۵ (۱۷۴ مقصد)
• آرژانتین؛ رتبه ۱۹ (۱۷۰ کشور)
• برزیل؛ رتبه ۱۹ (۱۷۰ کشور)
• مکزیک؛ رتبه ۲۴ (۱۵۹ کشور)

قوی ترین پاسپورت‌ های اروپا

پاسپورت کشورهای اروپایی همواره در صدر رتبه‌بندی پاسپورت‌های دنیا قرار داشته‌اند. در سال ۲۰۲۱ نیز، همان طور که در بالا توضیح دادیم، در آخرین رتبه‌بندی اعلام شده، ۲۳ کشور اروپایی بین ۱۰ رده اول جدول رده‌بندی قرار دارند که پاسپورت آلمان میان همه آنها در حال حاضر با اخذ جایگاه سوم جهانی، پیشتاز است.

قوی ترین پاسپورت‌های آفریقا

در بین کشورهای آفریقایی، معتبرترین پاسپورت در سال ۲۰۲۱ از آن جزیره کوچک سیشل شده است که کوچکترین کشور قاره آفریقا به حساب می‌آید. این کشور در رتبه ۲۸ قرار گرفته و با پاسپورت آن می‌توان به ۱۵۱ کشور بدون اخذ ویزا سفر کرد. کشورهای دیگر قاره آفریقا در رده‌های بعدی به شرح زیر می‌باشند:

 1.  آفریقای جنوبی؛ رتبه ۵۴ (۱۰۱ مقصد)
 2.  بوتسوانا؛ رتبه ۶۲ (۸۵ مقصد)
 3.  نامیبیا؛ رتبه ۶۸ (۷۷ مقصد)
 4.  لسوتو؛ رتبه ۶۹ (۷۶ مقصد)
 5.  کنیا؛ رتبه ۷۳ (۷۲ مقصد)

قوی‌ترین پاسپورت‌های آسیا

چند سالی می‌شود که ابتدا و انتهای رتبه‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا در اختیار کشورهای آسیایی قرار گرفته است. در سال ۲۰۲۱ سه رتبه اول به کشورهای آسیایی اختصاص یافته است. ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی به ترتیب این ۳ کشور می‌باشند. پس از این کشورها مالزی در رتبه ۱۴ قرار گرفته است که با پاسپورت آن می‌توان بدون ویزا به ۱۷۸ کشور سفر نمود. هنگ‌کنگ نیز بین کشورهای آسیایی در شرایط خوبی قرار دارد و با سفر آزادانه به ۱۷۰ کشور در رتبه ۱۹ جای گرفته است.
چین از سال ۲۰۱۱ تا کنون پیشرفت خوبی در این رتبه‌بندی داشته و در حال حاضر با حدود ۲۰ رتبه صعود جایگاه ۷۰ جدول رسیده و با پاسپورت آن می‌توان به ۷۵ کشور دنیا بدون محدودیت سفر نمود. امارات متحده عربی نیز طی ۱۰ سال گذشته صعود چشمگیر ۵۰ رتبه‌ای داشته است و در جایگاه ۱۶ این رده‌بندی با آزادی سفر به ۱۷۳ کشور دنیا قرار گرفته است.

پاسپورت دوم و آزادی سفر بیشتر

بسیاری از شهروندان کشورهایی که همواره در انتهای رتبه‌بندی با ارزش‌ترین پاسپورت‌ها قرار می‌گیرند، هم برای آزادی سفر بیشتر و هم برای مهاجرت معمولاً به کشورهایی چشم دوخته‌اند که به طور معمول در صدر این جدول قرار دارند. البته باید در نظر داشت که برای اخذ پاسپورت هر کدام از کشورهای بالای این جدول، آن کشور می‌بایست برنامة مهاجرتی قابل دسترس برای جذب مهاجر داشته باشد. این برنامه‌ها معمولاً برنامه‌هایی همراه با سرمایه‌گذاری در کشور مقصد و یا برنامه‌های استارت آپ خواهد بود. در حال حاضر، برای شهروندان ایرانی که می‌خواهند پاسپورت با ارزش‌تری را به عنوان پاسپورت دوم خود کسب نمایند، گزینه‌های زیادی وجود ندارد. در بین کشورهایی که پاسپورت آنها ارزش مناسبی داشته و افراد ایرانی با حداقل سرمایه می‌توانند برای اخذ شهروندی آن اقدام نمایند، کشور دومینیکا است که در حوزة کارائیب قرار دارد.

رتبة پاسپورت این کشور در سال ۲۰۲۱ در بین تمام کشورهای دنیا ۳۴ بوده و با پاسپورت این کشور می‌توان به بدون ویزا به ۱۴۳ کشور سفر کرد که تمامی کشورهای حوزة شینگن و نیز بریتانیا جزو این کشورها می‌باشند. برنامه‌های مهاجرتی کانادا نیز از طریق کارآفرینی و ویزای استارت آپ کانادا در دسترس ایرانی‌ها همچنان قرار دارد. کشور کانادا که طی سالیان اخیر یکی از مقاصد اصلی مهاجرین از سرتاسر دنیا و نیز شهروندان ایرانی بوده، دارای یکی از با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا در چند سال گذشته به شمار آمده است. پاسپورت کانادا در سال ۲۰۲۱ در رتبة نهم با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا جای گرفته و دارندة آن می‌تواند بدون نیاز به ویزا به ۱۸۵ کشور سفر کند.
مجموعة «EndVisa» با سال‌ها تجربه در امور مهاجرتی، در دسترس افرادی است که برای آزادی بیشتر سفرهای خود با کمترین هزینه و در اسرع وقت می‌خواهند پاسپورت با ارزش کشوری دیگر را کنار پاسپورت ایرانی خود داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + بیست =