پاسپورت وانواتو

اخذ پاسپورت وانواتو

مدت زمانی می‌گذرد از زمانی که اخذ پاسپورت دوم در دنیا تبدیل به موضوع مهمی برای سرمایه‌گذاران و تجار هر کشوری شده است. بسیاری از صاحبان کسب و کار و افراد ثروتمند به دلایل مختلف به دنبال شهروندی کشور دیگری می‌باشند، البته بدون این که تابعیت اصلی خود را از دست بدهند. در حال حاضر کشورهای بسیاری در دنیا برنامه‌های اخذ پاسپورت و شهروندی خود را در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار داده‌اند، اما برنامه‌هایی معمولاً پرطرفدار و محبوب بوده‌اند که با کمترین هزینه و در مدت زمانی کم به نتیجه برسند.

دریافت پاسپورت کشور وانواتو یکی از همین برنامه‌های اخذ شهروندی با هزینه‌ای منطقی و در زمان کوتاه است. طی سالیان اخیر تعداد زیادی از جزایر حوزه کارائیب برنامه‌های اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری را در کشورهای خود راه‌اندازی نموده‌اند. کشورهایی مانند آنتیگوا، دومینیکا و سنت لوسیا که در دریای کارائیب واقع در آمریکای شمالی قرار گرفته‌اند چند سالی می‌شود که از محبوب‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاران برای اخذ تابعیت می‌باشند. وانواتو نیز با برنامه اخذ شهروندی خود به این جزایر پیوسته است؛ البته با شرایطی آسان‌تر و همچنین زمان فرآیند بررسی کمتر پرونده.

پاسپورت وانواتو چیست؟

پاسپورت وانواتو یک مدرک شناسایی برای سفرهای بین‌المللی است که به شهروندان قانونی کشور وانواتو اعطاء می‌گردد. این شهروندان قانونی می‌توانند افرادی باشند که در این جزیره به دنیا آمده‌اند، یا از طرق دیگر شهروندی وانواتو را کسب کرده‌اند. جزیره وانواتو با مساحتی حدود ۱۲۲۰۰ کیلومتر در قسمت جنوبی اقیانوس آرام قرار گرفته است. جمعیت این کشور کوچک حدود ۳۰۰ هزار نفر بوده و در سال ۱۹۸۰ از تحت‌الحمایگی فرانسه خارج شده و استقلال خود را به دست آورده است. مردم این کشور به زبان‌های بومی خود، فرانسه و انگلیسی صحبت می‌کنند. پاسپورت یا گذرنامه هر کشوری طبق معیارهای مشخصی در دنیا هر ساله رتبه‌بندی می‌گردد و ارزش هر پاسپورت بر اساس آزادی سفر برای دارنده آن مشخص خواهد شد. پاسپورت وانواتو طی چند سال اخیر جزو پاسپورت‌های با ارزش منطقه کارائیب و دنیا به حساب آمده است.

خرید پاسپورت وانواتو

برنامه اخذ شهروندی وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری از سال ۲۰۱۶ توسط دولت این کشور راه‌اندازی و اجرایی شده است. با توجه به شرایط و ضوابط این برنامه، سرمایه‌گذاران و افراد ثروتمند خارجی می‌توانند با پرداخت مبلغی به دولت وانواتو پاسپورت این کشور را به دست آورده که بسیاری به این فرآیند خرید پاسپورت وانواتو نیز می‌گویند.

خرید پاسپورت یک کشور بدین معنا است که سرمایه‌گذار با اهدای مبلغی مشخص که بدون بازگشت می‌باشد، شهروندی یک کشور را به دست خواهد آورد. با این حال، اکثر کشورهایی که برنامه‌های اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری خود را اجرایی نموده‌اند، به سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را نیز خواهند داد که با هزینه بیشتر بتوانند از طرق مختلفی سرمایه خود را حفظ کرده و پس از مدتی مشخص آن را مجدداً پس بگیرند. وانواتو نیز اخیراً این گزینه را در دسترس سرمایه‌گذاران خارجی قرار داده است.

رتبه پاسپورت وانواتو

همان طور که پیش از این ذکر گردید پاسپورت هر کشوری ارزش خود را دارد که توسط سازمان‌های مختلفی در دنیا این رتبه‌بندی هر ساله انجام شده و اعلام خواهد گردید. چندین مؤسسة مهاجرتی دنیا طی سالیان اخیر بر اساس معیارهایی مشخص، رتبه‌بندی پاسپورت‌های تمامی کشورهای دنیا را آغاز نمودند که دو شرکت معتبر از بین آنها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. ابتدا شرکت هنلی (Henley) از سال ۲۰۰۶ این رتبه‌بندی را اعلام کرد و سپس در سال ۲۰۱۴، شرکت آرتون (Arton) نیز به آن پیوست.

در آخرین رده‌بندی اعلام شده از سوی این مؤسسه‌های معتبر، پاسپورت وانواتو در سال ۲۰۲۱ در کنار دو کشور دیگر در رتبه ۳۸ با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا قرار گرفته است. شهروندان این جزیره زیبا می‌توانند با پاسپورت خود بدون نیاز به ویزا به حدود ۱۴۰ کشور دنیا سفر کنند. دارندگان پاسپورت وانواتو برای ورود به کشورهای حوزه شینگن (۲۶ کشور)، انگلستان، روسیه و برخی از کشورهای دیگر نیازی به مجوز نداشته و به طور آزادانه می‌توانند به این مقاصد سفر کنند.

شرايط اخذ پاسپورت وانواتو

سرمایه‌گذاران خارجی برای اخذ پاسپورت وانواتو علاوه بر انتخاب یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، شرایط عمومی ذیل را نیز باید دارا باشند:

 • حداقل ۱۸ سال سن برای متقاضی اصلی
 • اضافه شدن فرزندان متقاضی اصلی به پرونده در صورتی که به خانواده وابسته باشند و یا دانش‌آموزان تمام وقت باشند
 • اضافه شدن والدین سرمایه‌گذار بدون محدودیت سنی
 • دارا بودن گواهی عدم سوءپیشینه در سرتاسر کشورهای دنیا
 • نشان دادن دارا بودن حداقل سرمایه ۲۵۰ هزار دلار آمریکا

هزینه اخذ پاسپورت وانواتو

از سال ۲۰۱۶ که برنامه اخذ شهروندی وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری اجرایی شده بود، تنها گزینه برای سرمایه‌گذاران خارجی گزینه اهدای پول بود. از آوریل سال ۲۰۲۱ گزینه خرید ملک نیز به این برنامه اضافه شد. هزینه اخذ پاسپورت وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری در حال حاضر از دو مسیر ذیل می‌تواند انجام پذیرد:

 • اهدای سرمایه برای توسعه زیرساخت‌های دولتی وانواتو
 • برای یک فرد مجرد؛ ۱۳۰ هزار دلار آمریکا
 • برای متقاضی اصلی و همسرش؛ ۱۵۰ هزار دلار آمریکا
 • برای متقاضی اصلی، همسر و یک فرزند؛ ۱۶۵ هزار دلار آمریکا
 • برای متقاضی اصلی، همسر و دو فرزند؛ ۱۸۰ هزار دلار آمریکا
 • برای هر فرزند بیشتر و یا اضافه شدن هر یک از والدین بالای ۵۰ سال؛ ۱۵ هزار دلار آمریکا
 • برای هر عضو بیشتر خانواده؛ ۲۵ هزار دلار آمریکا

اخذ پاسپورت وانواتو از طریق خرید ملک

بر اساس آخرین تغییرات برنامه اخذ شهروندی وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری، دولت و مجلس این کشور قانونی را به تصویب رسانده‌اند که از ۲۶ آوریل ۲۰۲۱ به سرمایه‌گذاران خارجی اجازه خواهد داد تا با خرید یک ملک مورد تأیید دولت پرونده اخذ تابعیت خود را به جریان بیاندازند. ذکر این نکته ضروری است که سرمایه‌گذار بدون اجازه دولت وانواتو اجازه فروش ملک خریداری شده را نخواهد داشت.

اخذ پاسپورت وانواتو از طریق بیت کوین

تا به امروز، جزیره وانواتو در دریای کارائیب، اولین و تنها کشوری بوده است که به طور رسمی از پذیرفتن بیت کوین به جای پول نقد جهت اخذ تابعیت خود اعلام آمادگی کرده است. این جزیره زیبا که قسمت جنوبی اقیانوس آرام واقع شده است، یکی از سریع‌ترین برنامه‌های اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری را در دنیا ارائه نموده است. دولت وانواتو تأیید کرده است که برای اخذ پاسپورت این کشور که اعتبار اولیه آن پنج سال بوده و قابل تمدید می‌باشد، بیت کوین را برای سرمایه‌گذاری مورد نظر خود به رسمیت می‌شناسد.

مزایای اخذ پاسپورت وانواتو

پاسپورت وانواتو، مزایای بسیاری را برای دارندگان آن در بر خواهد داشت. جای تعجب نیست که تقاضای تابعیت این کشور، به خصوص از طریق سرمایه‌گذاری، به طور فزاینده‌ای بین علاقه‌مندان مهاجرت در حال افزایش است. به طور کلی، دارا بودن تابعیت مضاعف از مزایای بسیار زیادی برخوردار بوده و وانواتو مکانی خاص برای دریافت پاسپورت می‌باشد. دریافت پاسپورت دوم وانواتو فرصت‌ها و تجربیات جدید زیادی را در اختیار شهروندان مهاجر خود قرار خواهد داد. با اخذ پاسپورت وانواتو از مزایای ذیل می‌توان بهره‌مند شد:

 • فرآیند سریع بررسی پرونده: به طور معمول اخذ تابعیت یک کشور زمان زیادی را خواهد گرفت. در مورد اخذ پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری این مدت معمولاً کمتر خواهد بود. برنامه سرمایه‌گذاری وانواتو در حال حاضر یکی از سریع‌ترین برنامه‌های منجر به شهروندی در دنیا می‌باشد. زمان بررسی پرونده در این برنامه تنها بین ۴۵ تا ۶۰ روز طول خواهد کشید.
 • آزادی بیشتر سفر: پاسپورت وانواتو به دارنده آن اجازه خواهد داد که بدون دغدغه به اکثر کشورهای دنیا (حدود ۱۴۰ کشور) بدون نیاز به ویزا مسافرت نماید. این مزیت برای افرادی که در حوزه تجارت فعالیت دارند گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌آید.
 • مزایای کنار هم بودن خانواده: سرمایه‌گذار خارجی برای اخذ پاسپورت وانواتو می‌تواند با اقدام برای برنامه سرمایه‌گذاری این کشور، خانواده درجه اول و همچنین والدین خود را نیز همراه خود داشته باشد. فرزندان زیر ۲۵ سال و والدین بالای ۵۰ سال می‌توانند در پرونده متقاضی اصلی حضور داشته باشند.
 • عدم پرداخت مالیات: کشور وانواتو برای درآمدهایی که از خارج از کشور جذب می‌شوند هیچ گونه مالیاتی نخواهد گرفت. باید به این موضوع نیز توجه داشت که کشور وانواتو در بین ۱۰۰ کشور برتر دنیا از لحاظ شاخص کسب و کار قرار می‌گیرد.
 • حفظ تابعیت اصلی: متقاضی اصلی پرونده و خانواده وی در صورت دریافت شهروندی کشور وانواتو اجازه خواهند داشت تابعیت اصلی خود را نیز حفظ کرده و پاسپورت وانواتو را به عنوان پاسپورت دوم خود داشته باشند.

روش‌های دریافت پاسپورت کشور وانواتو

مانند هر کشور دیگری، کشور وانواتو نیز به طرق مختلفی شهروندی خود را به افراد خارجی اعطاء می‌کند. ازدواج با یک تبعه این کشور، ورود به این کشور از طریق مجوز کار و یا تحصیل نیز دیگر مسیرهای رسیدن به تابعیت این کشور می‌باشد. با این حال، به دلیل پیچیده بودن فرآیند و مدت زمان رسیدن به تابعیت ونواتو، همچنان بهترین و محبوب‌ترین راه اخذ پاسپورت وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری می‌باشد. هزینه پایین نسبت به برنامه‌های اخذ شهروندی سایر کشورها و همچنین مدت بررسی پرونده و دریافت پاسپورت باعث شده است که اکثر مهاجران و متقاضیان پاسپورت وانواتو این مسیر را انتخاب کنند.

اخذ پاسپورت وانواتو برای شهروندان ایرانی

برنامه اخذ شهروندی وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری که از سال ۲۰۱۶ معرفی شده بود، برای شهروندان ایرانی محدودیت‌هایی را در نظر گرفته بود. به همین دلیل، طی این چند سال هیچ سرمایه‌گذار ایرانی موفق به دریافت پاسپورت وانواتو نشده است. اما با اعلام قوانین جدید و تغییرات در برنامه اخذ پاسپورت وانواتو، از سال ۲۰۲۱ شهروندان ایران، ترکیه و چند کشور دیگر نیز به لیست واجدان شرایط انتخاب این برنامه اضافه شده‌اند. این موضوع فرصت مناسبی را در اختیار سرمایه‌گذاران ایرانی قرار خواهد داد تا تابعیت این جزیره زیبا را به دست آورند.

جمع‌بندی

با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی در دنیا و همچنین ناپایدار بودن وضع بهداشتی و سلامت در این چند سال، به نظر می‌رسد استقبال از کسب تابعیت یک کشور دیگر یا همان پاسپورت دوم رو به افزایش است. بهترین گزینه برای افراد ثروتمند و سرمایه‌گذاران، اخذ تابعیت آن کشورهایی هستند که با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان آنها را به پاسپورت دوم خود برساند. در حال حاضر و در سال ۲۰۲۱ پاسپورت وانواتو یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاران خارجی- به خصوص شهرواندان ایرانی- می‌باشد که دیگر در دسترس آنها قرار دارد.

وکلا و کارشناسان مجرب مجموعه «EndVisa» در کنار سرمایه‌گذاران ایرانی خواهد بود تا با اطمینان خاطر بیشتر و سریع‌ترین زمان ممکن آنها را در مسیر تابعیت و پاسپورت وانواتو همراهی نمایند. برای اطلاعات و راهنمایی بیشتر لطفاً با مجموعه «EndVisa» و کارشناسان مجرب ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 4 =