قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال 2019

عصر قدرت پاسپورت‌های آسیایی

همانطور که قدرت اقتصادی در جهان از سمت غرب به سوی شرق تغییر جهت داده است، در سال ۲۰۱۹ قدرت پاسپورت کشورهای ژاپن و سنگاپور نیز گوی سبقت را از پاسپورت‌های کشورهای غربی ربوده‌اند. در سه ماهة آخر سال جاری با اعلام قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا مقام اول به طور مشترک به ژاپن و سنگاپور (با سفر بدون ویزا به ۱۹۰ کشور) رسید. در نتیجه علاوه بر قدرت اقتصادی، قدرت سفر در دنیا نیز به سمت قارة آسیا متمایل شده است.

مقام دوم نیز به طور مشترک به کشورهای فنلاند، آلمان و کره‌جنوبی (با سفر بدون ویزا به ۱۸۸ کشور) رسید، در حالی که کشورهای ایتالیا، دانمارک و لوکزامبورگ مقام سوم را با سفر بدون ویزا به ۱۸۷ کشور کسب نمودند. جالب توجه است که انگلستان و ایالات‌متحده در این رده‌بندی مکانی بهتر از جایگاه ششم را اشغال نکرده‌اند (با سفر بدون ویزا به ۱۸۴ کشور)، پایین‌ترین جایگاه‌شان از سال ۲۰۱۰ و سقوط از مکان اول در سال ۲۰۱۴٫

بیشتر بخوانید: اقامت سرمایه گذاری

در آخرین اعلام این رده‌بندی تغییر محسوسی در رتبه‌بندی کشورها نسبت به یک سال اخیر مشاهده نمی‌شود، فقط صعود دور از انتظار کشور امارات‌متحده‌عربی را با پنج پله صعود به رتبة ۱۵ شاهدیم که در نتیجة دسترسی بدون ویزای شهروندان امارات به کشورهای آفریقایی مانند آفریقای‌جنوبی رخ داده است. در انتهای این رتبه‌بندی نیز کشورهای سوریه، عراق و افغانستان به چشم می‌خورند که شهروندان آنها به ترتیب می‌توانند بدون اخذ ویزا به ۲۹، ۲۷ و ۲۵ کشور سفر کنند.

مدیر بخش رتبه‌بندی این کشورها و مدیرعامل شرکت Henley & Partners، کریستین کالین، می‌گوید: «تحقیقات مداوم ما نشان داده است که وقتی دربارة “قدرت پاسپورت” حرف می‌زنیم، موضوع بیش از سفر کردن دارندة یک پاسپورت به‌خصوص بدون ویزا به کشور دیگری است. اغلب، ارتباط محکمی بین اجازة سفر بدون ویزا با شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور شخص دارندة پاسپورت وجود دارد.»

زمانی که رتبه‌بندی پاسپورت کشورها را با نتایج تحقیقات سازمان‌های معتبر اقتصادی و سیاسی دربارة همین کشورها می‌سنجیم، به طور واضح ارتباط مستقیمی بین قدرت پاسپورت و شاخص‌های اقتصادی و سیاسی مشاهده خواهیم کرد. کشورهایی که معمولاً در صدر باارزش‌ترین پاسپورت‌ها رتبه‌بندی می‌شوند، از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در بین کشورهای دنیا در موقعیت بهتری از سایر کشورها قرار دارند.

پاسپورت دومینیکا در کدام رتبه قرار داشت

اخذ پاسپورت دومینیکا که همیشه به عنوان پاسپورت دوم شناخته می شود در رتبه ۳۷ با دسترسی به ۱۳۵ کشور بدون ویزا قرار گرفته است.