ارزشمند ترین گذرنامه های دهه اخیر

ارزشمند ترین گذرنامه های دهه اخیر

برای ظهور آزادی خواهی

در دهه گذشته، سیاره ما نظاره گر ظهور تعداد بسیاری از فرایند های جدید و سقوط ناگوار صاحبان پیروزی های گذشته بوده است. اما زمانی که صحبت از دنیای پر حرکت در جهان می شود – ایجاد دموکراسی مثبت و افزایش ارزش و توان گذرنامه – دهه ۲۰۱۰ واقعاً نشانی ماندگار به جای گذاشت. براساس شاخص ارزش پاسپورت ، مقدم ترین پلت فرم اطلاعاتی جهانی جهت خیزش، پرارزش ترین گذرنامه های این دهه نه اروپا تعلق دارد و نه آمریکای شمالی، فهرست رتبه بندی به صورت منحصر به فردی پر اعتبار ترین گذرنامه های دنیا، روندها و نتایج کاملاً شگفت آور آن را نمایش می دهد و اگرچه این گزینه ها طبق معمول هر سال در صدر جدول رده بندی قرار گرفته اند، لیکن کمترین انتظار این بود که بدون هیاهو رتبه های بالای جدول را به خود اختصاص داده و بیشتر به موارد دیگری بپردازند.

بیشتر بخوانید: ارزش پاسپورت قبرس شمالی

در طی دهه گذشته، شاخص اعتبار گذرنامه روندی مشترک را در بین کشورهایی که به صورت جزیره هستند نشان می دهد که با سرعتی باور نکردنی به رتبه های بالا دست پیدا کرده و مراحل صدور گذرنامه در آن ها سریع تر است. کشورهای آفریقایی به سرعت از جایگاه های پایین به بالا صعود می کنند، در حالی که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال در جا زدن یا سقوط می باشند.

گذرنامه و فضای جهانی در حال گسترش است

برخلاف تصور عمومی، به جای ساخت دیوارهای حائل و بستن مرزها در دوره هایی خاص، مرز های جهانی در دهه گذشته بطور چشمگیری گشوده شده است. آرمند آرتون بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره Arton Capitalجمله زیر را به اشتراک گذاشت که مطابق با مزایای فضای آزاد جهانی شاخص گذرنامه، “جهان هرگز از امروز آزادتر نبوده است” امتیاز زمان-واقعی ازاد بودن فضای جهانی ۲۱۳۶۰ است.چنانچه اتباع هریک از کشورها بتوانند آزادانه به کشور دیگری سفر کنند، امتیاز آزادی مطلق برابر با ۳۹،۶۰۱ خواهد بودکه نشان می دهد ۵۴٪ از جهان ما در سال ۲۰۱۹ دارای فضای آزاد بوده است و سال به سال در حال رشد است. ارتون افزود: “با افزایش متوسط ۴ درصد نسبت به سال گذشته ، فرض بر این است که تا سال ۲۰۳۵ سرتاسر جهان برای سفر آزاد باشد.”

در طی دهه گذشته، شاخص اعتبار گذرنامه روندی مشترک را در بین کشورهایی که به صورت جزیره هستند نشان می دهد که با سرعتی باور نکردنی به رتبه های بالا دست پیدا کرده و مراحل صدور گذرنامه در آن ها سریع تر است. کشورهای آفریقایی به سرعت از جایگاه های پایین به بالا صعود می کنند، در حالی که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال در جا زدن یا سقوط می باشند. اطلاعیه از برخی وقایع است.

گذرنامه و آسایش در اوج

باعث تعجب نخواهد بود که کشورهایی مانند انگلیس، دانمارک، سوئد، فنلاند، آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه، ایتالیا و هلند جزء ۵ گذرنامه قدرتمند و دارای رتبه بالا در دهه گذشته بوده اند. با گذشت سالها، سایر کشورها از جمله ژاپن و سنگاپور به این پیمان پیوسته اند، اما این لیست قابل ملاحظه ای برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تنها شامل کسانی است که در صدر قدرت ، انسجام و آرامش باقی مانده اند.

شوربختانه ، به صدر رسیدن به این معناست که تنها یک راه دیگر وجود دارد که همانا سقوط است. در حالی که در سال ۲۰۱۰ بریتانیا در رتبه های بالا قرار داشت، تا سال ۲۰۱۹ به رتبه ۵ سقوط کرده و این جایگاه خود را با کانادا و نیوزلند و ۵ کشور اروپایی دیگر به اشتراک گذاشت. بعد از برگزیت، انگلستان یا شاهد بازگشت شکوه و عظمت گذشته خود خواهد بود، یا ممکن است حتی به رتبه های پایین تر هم سقوط کند.

یکی از غایبان مهم در این رتبه بندی ایالات متحده آمریکا است. در کنار دولت ترامپ، به گذرنامه آمریکایی توجه زیادی نشده است. تقویت ارزش گذرنامه ایالات متحده قطعاً باید در وعده های ترامپ مبنی بر “بازگرداندن آمریکا به اوج” همت لازم وجود داشته باشد – اما افسوس که افزایش آزادی سفر جهانی برای شهروندان آمریکایی تا حد زیادی تحت سیاست های دولت وی نادیده گرفته شده است. در تاریخ ، ظهور ستاره ای مانند امارات متحده عربی یکی از جالب ترین نمونه های یک هدف ملی، پیروزی و حفظ رهبری برای بیش از یک سال تاکنون است که با موفقیت انجام شد.

بیشتر بخوانید: اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی

طی مسیر به سوی قله با گذرنامه

جهت ایده آل برای افزایش قدرت گذرنامه برای هر ملت رو به اتمام است ، اما دو کشور بر خلاف سایر کشورها اراده خود را برای افزایش تلاش و فتح رتبه بالاتر نشان داده اند. این دو یعنی آنگولا و چین دو کشور در پایین ترین سطح طی ده سال پیش بودند که جهش قابل توجهی را به نمایش گذاشتند. در سال ۲۰۱۰ ، آنگولا دارای ۴۲ امتیازسفر بود که تا سال ۲۰۱۹ به ۶۱ امتیاز افزایش پیدا کرد ، در حالی که چین با ۳۷ امتیاز اولیه به طرز شگفت آوری امروزه به امتیاز ۸۰ رسید.
فرار از رتبه های پائین

یکی از جالب ترین اکتشافات اینست که در دهه گذشته شاهد افزایش سقوط در کشورهای رده پایین آفریقایی است که نه تنها پیشرفت خود را به رده های بالا نشان داده اند بلکه موفق به فرار از رتبه های پایین ۱۰ در طی یک دهه گذشته شده اند. از جمله این کشورها آنگولا ، بوروندی ، جزایر کومور ، جیبوتی و گینه استوایی است.

جنگ و خشونت در سوریه باعث شده است به اجبار به عنوان یکی از ضعیف ترین گذرنامه های جهان در جایگاه سوم قرار بگیرد. در سال ۲۰۱۰ ، سوریه حتی درفهرست ۱۰ کشور پایین هم قرار نگرفت. این بخش مهمی از میزان اطلاعاتی است که ارتباط بین وضعیت اقتصادی و سیاسی یک کشور و ارزش گذرنامه را نمایش می دهد. در اینجا می توان بار دیگر یمن ، سرزمین های فلسطینی و لیبی را در لیست ۱۰ کشور پایین قرار داد.

گیر افتادن در انتها و ارزش گذرنامه

در پایین فهرست اختلاف تکان دهنده است. در ابتدا ارزیابی ضعیف ترین گذرنامه های دنیا کار سختی به نظر نمی رسید. کشورهایی که به دلیل جنگ و عدم توسعه عمدتاً درگیر درگیری هستند ، آن ها را به پایین ترین رتبه تنزل داده است. اما هنگامی که با دقت به اختلافات بسیار سطح پائین و پایان این دهه نگاه کنیم ، از وضعیت سیاسی جهان ما پرده برداری می شود.

افغانستان و عراق در ده سال گذشته در میان ضعیف ترین گذرنامه ها رتبه بندی شده اند، و درگیری های مداوم در اوایل دهه ۲۰۰۰ و همچنین کشورهایی از جمله ایران و کره شمالی که مدت ها با ناآرامی هایی روبرو بوده و یا تحت تحریم هستند، قرار دارند. این فهرست هر سال تغییر می کند ولی در حال حاضرکشورهای با رتبه کم در پایین لیست زمین گیر شده اند و شهروندان ن ها عملا به کمتر از ۲۰ درصد از جهان ما دسترسی دارند.

در همین رابطه بخوانید:

برندگان گذرنامه سال ۲۰۱۹

سال ۲۰۱۹ الهام بخش پیشرفت و رشد شگفت آوری در بین ملل مختلفی است که چشم انداز جهانی را به خود اختصاص داده اند. امارات متحده عربی ، رهبری این نهضت جهانی خود را حفظ کرده و ۱۲ کشور دیگر را نیز به آن اضافه شده اند.

در همین حال، قطر نیز در طول سال ۲۰۱۹ با کسب +۱۲جایگاه خود را بدست آورده و رواندا را با +۱۱ پشت سر گذاشت. اوکراین ، ماکائو و اندونزی همگی +۱۰ به قدرت گذرنامه خود اضافه کردند و برونئی نیز سال را با +۹ البته با کمی اغماض به پایان رساند.